Otwarcie Makerspace Pralnia

Otwarcie Makerspace Pralnia

wpis w: Wydarzenia | 0

26/08/2017

 

Stało się! W ostatnią sobotę sierpnia oficjalnie otworzyliśmy w Sokołowsku nową przestrzeń do pracy twórczej, wymiany pomysłów, doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Makerspace powstał w jednym z posanatoryjnych budynków, w którym przed laty mieściła się pralnia. Teraz staramy się przywrócić życie w opuszczonych budynkach poprzez stworzenie w nich innowacyjnego warsztatu, gdzie nowe technologie spotykają się z tradycyjnym rzemiosłem. Inspiracją do stworzenia otwartego warsztatu jest wspomnienie seniorki z Sokołowska:

„Pamiętam, że w budynku, który teraz stoi taki zaniedbany było tzw. Sanatorium Pracy […] fotograf, szewc, introligator, krawiec – w jednym budynku. I wszytko się tam robiło dla ludzi…”.

 

Podczas dnia otwartego można było zwiedzić pomieszczenia Pralni, z bliska przyjrzeć się zgromadzonym w warsztacie urządzeniom i wykorzystywanym w nim technologiom, porozmawiać o planach, pomysłach i inspiracjach. Najmłodsi makerzy ożywiali Minionki mrugającymi diodami oraz tworzyli kompozycje muzyczne za pomocą owoców, kabelków i programu w Scratchu. Starsi mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu elektroniki oraz wypróbować stacje lutujące. Pogoda dopisała, dlatego część imprezy przeniosła się do pralniowego ogródka, gdzie rozstawiliśmy stanowiska stolarskie. Tu odbyła się część renowacyjna – na warsztat poszedł wysłużony fotel Chierowski. Goście zainteresowani różnymi formami druku mieli okazję zapoznać się z działaniem drukarki 3D i risografu, a także poznać metodę sitodruku – każdy mógł też odbić sobie logo Pralni lub jeden ze szczytów Korony Sokołowska na płóciennej torbie. W dniu otwarcia nie zabrakło również dobrego jedzenia oraz muzyki – do późnych godzin nocnych bawiliśmy się dzięki DJ Kumorowi.

Już wkrótce rozpoczynamy zapisy na pierwsze warsztaty! Śledźcie naszą stronę i fanpage, tam zawsze znajdziecie aktualne informacje o zapisach.

Z tego miejsca chcemy podziękować raz jeszcze wszystkim, którzy nam pomogli w otwarciu Pralni. Głosowanie w konkursie LechStartera, pomoc przy remoncie, przynoszenie nam najróżniejszych sprzętów i materiałów – bez tego wszystkiego nie dalibyśmy rady. Dziękujemy i zapraszamy do Pralni!