Jesteśmy grupą ludzi zrzeszonych w Stowarzyszeniu Kulturalno-Ekologicznym „Filtrator”. Działamy od 2012 roku na polu animacji społeczności lokalnych Dolnego Śląska oraz na rzecz partycypacji społecznej, promowania idei „zrób to sam”, rzemiosła, edukacji nieformalnej i zrównoważonego rozwoju. Prowadzimy liczne warsztaty i spotkania z zakresu edukacji artystycznej, projektowania, tradycyjnych technik rzemieślniczych, jak i nowych technologii.

 

Makerspace Pralnia to miejsce  współpracy, tworzenia, uczenia i dzielenia się wiedzą. Gdzie każdy może pomajsterkować w gronie ludzi o podobnych zainteresowaniach. Gdzie pomysły przeradzają się w realne produkty. Gdzie można  spędzić czas kreatywnie ucząc się nowych umiejętności i wymieniać twórcza energią.

 

Sokołowsko jest unikatową miejscowością na mapie Dolnego Śląska, głównie ze względu na swoją bogatą przeszłość, której ślady tworzą niepowtarzalny klimat. Wspomnienia o dawnym Görbersdorf gdzie dr Hermann Brehmer leczył gruźlicę są ciągle żywe. Sokołowsko ponadto posiada w swej historii epizod warsztatu metaloplastyki, w którym aktywnie działali lokalni mieszkańcy i kuracjusze. Była to w wówczas popularna forma arteterapii prowadzona z inicjatywy dr Domina.  Choć warsztat już od dawna nie funkcjonuje, efekty jego pracy można do dziś podziwiać w Sokołowsku na każdym kroku – w postaci niepowtarzalnych szyldów, płotów, balustrad, latarni i wielu innych elementów.

 

Inspiracją do stworzenia otwartego warsztatu było też wspomnienie mieszkanki Sokołowska:

„Pamiętam, że w budynku, który teraz stoi taki zaniedbany było tzw. Sanatorium Pracy […] fotograf, szewc, introligator, krawiec – w jednym budynku. I wszystko się tam robiło dla ludzi…”.

 

Makerspace mieści się w budynku dawnej pralni Sanatoriów Dolnośląskich.

 

 

Lubisz tworzyć, ale nie masz gdzie realizować swoich projektów? Szukasz zajęcia dla siebie i chciałbyś spróbować swoich sił w nowych dziedzinach? Wpadnij do Pralni gdzie tworzymy ogólnodostępną przestrzeń dla twórców. Naszym celem jest rozwijanie kreatywnej przestrzeni z szerokim dostępem do narzędzi i wiedzy. Chcemy rozpowszechniać zanikające oraz innowacyjne umiejętności, przybliżać wiedzę praktyczną oraz promować i popularyzować  nowoczesne technologie, ale także przypominać o ginących zawodach takich jak np. introligator.

 

Nasza stolarnia, drukarki 3D, frezarka CNC, pracownia sitodruku, studio foto, pracownia krawiecka, pracownia introligatorska, pracownia elektroniki, pracownia komputerowa (programowanie/ projektowanie) mogą być dla ciebie dostępne. Siłą tej inicjatywy są ludzie, którzy gromadzą się wokół Pralni. Poznajmy się! Dołącz do nas!