RYS HISTORYCZNY, KTÓREGO NIKT NIE CZYTA,
ALE MUSI WISIEĆ NA STRONIE, BO TAK SIĘ UTARŁO

NA POCZĄTKU NICZEGO NIE BYŁO

Pierwsze działające na rzecz społeczności lokalnej wulkany wytworzyły Góry Suche, unikalny mikroklimat oraz mającą przetrwać wieki formę językową: “Malowniczo Położona Górska Kotlina”. By uprawiać radosną twórczość osiedlali się tu weseli i kreatywni wieśniacy uzdolnieni w zakresie projektowania, majsterkowania i pracy z rozmaitymi materiałami, czego efektem był Zamek Radosno (dziś została po nim tylko śmieszna baszta). W XIX wieku hrabini Von Colomb będąc pod silnym wpływem Vincenta Priessnitza (czytaj: Wincentego Prysznica) otworzyła w Görbersdorf (czytaj: Sokołowsku) zakład natrysków.

POTEM BYŁA GRUŹLICA

Dr Brehmer (do dziś nikt nie wie jak to się czyta) zjechał tu prosto z Himalajów by zapoczątkować kultywowaną po dziś dzień tradycję osiedlania się w Malowniczo Położonej Górskiej Kotlinie artystów oraz miłujących pokój indywidualistów i otworzyć pierwsze w świecie sanatorium leczenia chorób płuc. W ten sposób wieś, przed wynalezieniem antybiotyków i przemysłowych metod leczenia tuberkulozy, stała się rodzajem otwartego makerspace, gdzie kuracjusze remontowali swoje organizmy winem, natryskami, spacerami, dietą i gimnastyką. Łączenie idei “zrób to sam” z pracą zespołową zaowocowało zróżnicowaną architekturą kolejnych sanatoriów, oranżerii, leżakowni, pralni i magli, oraz – ze względu na klimat sprzyjający leżakowaniu – wzrastającą populacją.

SOKO ZAWSZE SPOKO

W wieku XXI zniknęły magle zastąpione całkowicie przez facebook, ale pralnia działa niemal nieprzerwanie od roku 1876. Dziś prowadzimy tu m.in. pracownię sitodruku, druku 3D, stolarską (z frezowaniem CNC), programowania i projektowania, a w ramach pracowni historycznej w noc świętojańską spotykamy się w strumieniu, by grać na tarze przy blasku księżyca. Sokołowsko to dzisiaj już nie tylko “Perła Dolnego Śląska” – miejsce festiwali, turystów i imprez artystycznych, ale też miejsce Malowniczego Makerspace i prawdziwej Pralni Dolnego Śląska.

NA CO TO KOMU?

Zapoznaj się z naszymi pracowniami, ofertą warsztatów i dołącz do nas. Nasz zespół tworzą ludzie o rozmaitych zainteresowaniach i umiejętnościach: od krawcowej piszącej programy komputerowe po magazyniera teologii po kursie frezerskim. Może i Ty na co dzień wykonujesz jakiś zwykły zawód – jesteś ninją mediów społecznościowych, numizmatykiem albo kajakarzem, ale czujesz, że Twoim prawdziwym powołaniem jest sitodruk? Może jesteś zwykłym dentystą, który w pracy musi wyhamowywać swoje uzależnienie od elektronarzędzi? W Pralni możemy wspólnie spędzać czas tworząc i ucząc się nowych umiejętności.

JAK TO ZROBILIŚMY?

Pralnia Makerspace Sokołowsko

Spółdzielnia Socjalna

ul. Parkowa 2

58-350 Sokołowsko

kontakt@pralniasokolowsko.pl

tel. 505 616 676

NIP: 8863003681

KRS: 0000720890

REGON: 369576949