AERIAL RESIDENCY

W ramach “Aerial Residency: Powietrze – Woda – Ziemia” Pralnia Makerspace stała się przestrzenią rezydencji artystycznej i twórczego eksperymentu.

Realizacja:

marzec – kwiecień 2018

Z kim pracowaliśmy:

Projekt realizowany był we współpracy ze Strefą Kultury Wrocław w ramach Programu AIR Wro i konkursu dla organizacji pozarządowych i spółdzielni socjalnych.

Na finalny projekt rezydentki – Barbary Stelmachowskiej –  składa się seria minimalistycznych zabawek dla dzieci i dorosłych, które symbolizują elementy środowiska naturalnego – powietrze, wodę i ziemię. Obiekty te są przyjazne, miękkie i przyjemne w dotyku. Ich delikatność przypomina o konieczności troski i dbania o naturę. Bogata historia miejscowości stanowiła punkt odniesienia do działań projektantki.

W przeszłości unikalne położenie i klimat Sokołowska leczyły z gruźlicy. Choroba ta mogła zaatakować każdego –  bez względu na wiek, pochodzenie czy status społeczny. Nawet najbardziej zamożni nie mogli kupić leku, a ratunku szukali w naturze.

Współcześnie – na skutek działalności człowieka – to właśnie obszar geograficzny, w którym znajduje się Sokołowsko wymaga leczenia. Problem ten objawia się w postaci smogu widocznego w powietrzu, co skłania nas do przemyślenia naszych codziennych działań, gdyż każde z nich pozostawia ślad w środowisku.

Przypominanie o tym, że o naturę należy się troszczyć zaczynamy u podstaw – od zachęcenia do prostego gestu przytulenia, w którym wyraża się dbałość i troska.

//

Barbara Stelmachowska jest urodzoną w 1989 roku designerką, absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W swoich projektach porusza zagadnienia związane z przestrzenią miejską, problemami społecznymi oraz projektowaniem zrównoważonym.

Żywioły

dni rezydencji

dzieci na warsztatach

godzin wywiadów z mieszkańcami

PODOBNE PROJEKTY

Pralnia Makerspace Sokołowsko

Spółdzielnia Socjalna

ul. Parkowa 2

58-350 Sokołowsko

kontakt@pralniasokolowsko.pl

tel. 505 616 676

NIP: 8863003681

KRS: 0000720890

REGON: 369576949