Aerial Residency

Aerial Residency

wpis w: Projekty | 0

Nabór na rezydencję w Sokołowsku dla projektantów, makerów i artystów.

AIR Wro i Stowarzyszenie Filtrator / Pralnia Makerspace w Sokołowsku wspólnie ogłaszają nabór na rezydencję w Sokołowsku dla projektantów, makerów i artystów zainteresowanych lokalnymi społecznościami oraz odpowiedzialnością za środowisko naturalne.

 

AIR Wro

Stowarzyszenie Kulturalno-Ekologiczne Filtrator wraz ze Strefą Kultury Wrocław w ramach Programu AIR Wro wspólnie ogłaszają nabór na rezydencję w Sokołowsku na Dolnym Śląsku. Oferta ta skierowana

jest do projektantów, twórców i artystów zainteresowanych lokalnymi społecznościami, edukacją oraz promowaniem postawy związanej z odpowiedzialnością za środowisko naturalne.

 

Sokołowsko / Pralnia Makerspace

Sokołowsko jest dawnym uzdrowiskiem o bogatej historii leczenia chorób płuc z wykorzystaniem czystego i zimnego górskiego powietrza. To, co dawniej należało do największych atutów i zasobów miejscowości obecnie stanowi jeden z jej podstawowych problemów. Specyficzne położenie w kotlinie w połączeniu
z sezonem grzewczym niejednokrotnie spowija całą miejscowość gęstym smogiem.

Jednocześnie w miejscowości istnieje bogata tradycja partycypacji społecznej, a w sanatoryjnej przeszłości działał tu warsztat metaloplastyki, w którym głównie na zasadzie arteterapii aktywnie pracowali mieszkańcy i kuracjusze. Choć warsztat dawno zakończył funkcjonowanie, efekty jego pracy do dziś
są widoczne w Sokołowsku na każdym kroku – w postaci niepowtarzalnych szyldów, liternictwa, balustrad, ogrodzeń czy latarni.

Makerspace Pralnia to przestrzeń po części kontynuująca te tradycje. Wykorzystując zarówno tradycyjne techniki i rzemiosła jak i nowoczesne technologie jest otwartym warsztatem położonym w samym sercu miejscowości. Pralnia to miejsce współpracy, tworzenia, uczenia i dzielenia się wiedzą, gdzie pomysły przeradzają się w realne produkty.

 

Rezydencja w Pralnia Makerspace w Sokołowsku

Celem projektu jest uświadomienie mieszkańcom Dolnego Śląska jak dużym zagrożeniem dla środowiska jest zanieczyszczone powietrze. Bogata historia Sokołowska ma stanowić punkt odniesienia dla wybranego przez nas twórcy, który będzie pracować nad podnoszeniem poziomu świadomości mieszkańców regionu w obszarze ekologii i zrównoważonego rozwoju. Tym samym Pralnia Makerspace stanie się przestrzenią twórczego eksperymentu, w ramach którego zaproszony przez nas rezydent wykorzystywać będzie zebrane wcześniej doświadczenie w celu wypracowania kampanii społecznej mającej na celu edukowanie i aktywizowanie społeczności lokalnej.

Jak to możliwe, że jeszcze 100 lat temu ludzie z całej Europy podróżowali do Sokołowska, upatrując
w tutejszym powietrzu jedynej nadziei, a dziś czujniki smogu biją na alarm? Jak uświadomić mieszkańców, że coś tak ulotnego i niewidocznego jak powietrze jest w istocie ich niezwykle cennym zasobem. Jak dotrzeć do mniej świadomych z wiedzą o ich wpływie na otoczenie? Jak pokazać im, że są sposoby i środki, o które mogą się ubiegać, by małymi krokami wziąć sprawy w swoje ręce?

 

Wsparcie

W ramach rezydencji oferujemy:
— pokrycie kosztów podróży w łącznej kwocie 400 złotych brutto;
— zakwaterowanie w Sokołowsku;
— wynagrodzenie i/lub kieszonkowe w wysokości 3 000 zł brutto;
— środki na materiały niezbędne do realizacji projektu w wysokości 2 000 złotych brutto;
— miejsce do pracy w przestrzeni Pralnia Makerspace Sokołowsko;
— dostęp do min. do pracowni sitodruku, RISO, druku 3D, technologi CNC i elektroniki (Arduino); — wsparcie merytoryczne, produkcyjne i promocyjne projektu.

 

Nabór

Do udziału w projekcie zapraszamy projektantów, makerów i artystów, którzy realizowali wcześniej projekt o charakterze partycypacyjnym lub społecznym.

Chcemy zaprosić na rezydencję artystę, który odnajdzie się we wspólnej przestrzeni twórczej zarówno pod względem wykorzystania różnorodnych mediów dostępnych w Pralni (elektronika, druk, CNC, modelowanie 3D, etc.) jak i pracy we współdzielonej przestrzeni i działań z lokalną społecznością.

Na wniosek składają się dokumenty przygotowane w języku polskim albo angielskim:

CV,
portfolio lub prezentacja dotychczasowych działań (np. opis bądź strona WWW)
formularz zgłoszeniowy.

Wnioski można składać do 19 lutego 2018 roku drogą mailową na adres: kontakt@filtrator.org.

 

Terminy

nabór wniosków: 29.01—19.02.2018 wyniki: 28.02.2018
rezydencja: 19.03—22.04.2018
ilość miejsc: 1

 

Kontakt

Marcin Rosiński

kontakt@filtrator.org

fb/pralniasokolowsko

pralniasokolowsko.pl filtrator.org

Pliki do pobrania